XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
12.08.2020

YASA ŞART 

Süper Lig kulüpleri başta Fenerbahçe olmak üzere harcama limitleriyle ilgili şikayetçi. Ali Koç çözüm için “arkadan dolanmayı” alenen dillendirdi. Buna karşılık Futbol Federasyonu “önlemler alınabileceğine” ilişkin doğrudan ya da dolaylı göndermeler yaptı. Bu noktada nasıl hesaplandı, neden borçsuz kulüpler daha az rakamlarla kısıtlandı. Ya da bankalarla anlaşma yapmayanların futboldan elde edeceği gelirin neden üçte biri bilançoya yansıyor? Üçte ikisi ne olacak? “Adam harcar harcamaz size ne!” tartışmaları sürecin ana konusu.

Bugün yaşanan tablonun müsebbibi olarak salgını göstermek hata olur. Kulüpler yıllardır çok kötü yönetildi. Hala da öyle. İnsanlar artık soğudu. İzlemek istemiyor. Pozisyon, an, enstantane konuşmuyoruz. Oyun zekası, şut güzelliği futbolu dillendirmeyi unuttuk. Ağır hakaretlerle hem de, insanlar birbirine laf sokuşturuyor. 

Eleştiri kolay. Ben öneriyle meramımı anlatayım. Kulüpler Yasası her ne şekilde olursa olsun hayata geçirilmeli. Artık 6/7 yıl oldu. Olmuyor bir türlü. Devlet büyük fotoğrafa bakar; neden gecikmesine göz yumuluyor? Bu arada Engelleyenler “haklı!” İstedikleri gibi at oynatamayacaklar! Ama bu şekilde devam ederse futbol kalmayacak ortada. Zaten ne var da! Yasayla ilgili en önemli nokta, Başkan ve yönetimin harcamalardan kesin sorumlu olması. Cebinden bir kuruş çıksa bas bas bağıran bir insan psikolojisinde böyle bir düzenlemeyle kimse bütçenin dışına çıkmaya kalkışmaz. Amiyane olacak ama tam karşılığı, “yemez”!

İki, UEFA kriterleri malum, sadece finansal değil! İdari kısmı da var. Yani yönetim kadrolarının başkan dahil bu kriterlere uygun olarak aday olması ve seçilmesi lazım. Tribüne gelen bakanın yanında poz ya da görüntü vermekle güç, prestij, legalite kazandığını düşünen mantıktan kurtulmamız lazım. Küme düşme kaldırıldıktan sonra gazeteler, meydanlara çarşaf çarşaf teşekkür ilanı veren, bunun Türkiye’nin uluslararası platformda başını ağrıtabileceğini kestiremeyen, popülist, “siyasete yaranmak her şeyin üstündedir” diyen, sporda kaybetmeyi bilmeyen kafalardan kurtulmamız lazım. 

Futbol çok güzel. Çok mutlu oluyoruz maç izlerken, üzerine saatlerce konuşurken. Çok özledik bunu. Çok ama!


{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım